20. august - 27. august
Bio Lounge
Film under åben himmel? Gratis entre? Ja tak!
Vi gentager succesen fra sidste år og byder igen i år velkommen til Bio Lounge i samarbejde med Biffen Nordkraft. To sommeraftener i august forvandler vi Gabels Torv til Aalborgs hyggeligste udendørs biograf - midt i byen, midt i stemningen og midt i den der sommermagi, man bare ikke vil gå glip af.
🎬 Onsdag 20. august viser vi den ikoniske Barbie - lyserød, legesyg og lige i øjet. Greta Gerwig har instrueret denne moderne og meta-satiriske film, som på overfladen ligner en sukkersød dukkefilm, men i virkeligheden byder på både skarp samfundskommentar, absurd humor og masser af girl power.
🎬 Onsdag 27. august går vi all in på sort humor og danske filmperler med Adams Æbler. Instruktøren Anders Thomas Jensen har lavet en dansk klassiker, der balancerer på knivsæggen mellem det bizarre, det morsomme og det rørende.
Allerede fra kl. 16.00 åbner vi pladsen, så kom i god tid og tag din plads - der plejer at komme mange, og de gode spots ryger hurtigt. DJ’en sørger for lækre beats i eftermiddagssolen, og senere kigger filmanmelder Mikkel Abel forbi med skarpe takes, nørdede fun facts og en filmquiz, der måske udfordrer selv den mest hardcore cineast. Og når solen går ned, starter filmen 📽️✨
Mens du venter:
👉 Gå på opdagelse i Friis Streetfood, Joe & The Juice, Espresso House eller D’let - der er noget for enhver smag
👉 Butikkerne i centret holder åbent til kl. 19, så du kan nå en sidste shoppetur
👉 Toiletfaciliteterne i centret er selvfølgelig åbne hele aftenen
To sommeraftener med film under åben himmel - det bliver svært at toppe. Vi glæder os til endnu en omgang filmhygge med jer 🍿📽️
Bag hver god film står en god biograf - Bio Lounge er i samarbejde med Biffen Nordkraft.